Udostępnij ten artykuł
Warto tego dnia śpiewać bardzo radosne pieśni, żeby nikt uczestniczący we Mszy Świętej nie miał wątpliwości, że nie jest to „Święto zmarłych”, tylko dzień, w którym uwielbiamy Boga za to, że wielu ludzi już przebywa z Nim w niebie, a my mamy nadzieję wkrótce tam dołączyć.
Wejście: Niechaj Cię Panie (m.:P.Bębenek, śpiewnik Niepojęta Trójco, t. II, str.406)
Jest to bardzo radosna w sposób majestatyczny pieśń o świętych i o chwale Boga. Dobra na wspólnotowe śpiewanie rozpoczynające liturgię.
Przygotowanie darów: Błogosławieni ubodzy w duchu (m.: trad. grecka, śpiewnik Niepojęta Trójco, t. I, str.148)
Piękna pieśń z tradycji greckiej o Ośmiu Błogosławieństwach (dzisiejsza Ewangelia)
Komunia: Oto są Baranki młode (m.:J. Gałuszka OP, śpiewnik Niepojęta Trójco, t. I, str.204)
Mimo tego, że ta pieśń wśród doświadczonych schól często obarczona jest pewnym bagażem znużenia, warto ją dziś zaśpiewać, gdyż swoją treścią i charakterem doskonale nawiązuje do czytań (zwłaszcza do pierwszego) i do tej uroczystości. Poza tym, w gruncie rzeczy, jak każdy przyzwoity hit, posiada sporo walorów różnego rodzaju. Ja lubię ją za to, że jest pełna radości (adekwatnej do dzisiejszej uroczystości), że „ludzie” ją śpiewają, aż kościół huczy (tylko warto ją obniżyć con. o pół tonu) i że ma bardzo głęboką treść. Warto na próbie w nią wniknąć, żeby potem nie śpiewać o „jakichśtam” barankach. Na komunię, gdyż zawiera wątki eucharystyczne.
Uwielbienie: Tak Bóg umiłował świat (śpiewnik Niepojęta Trójco, t.I)
Piękna pieśń o życiu wiecznym z Bogiem – o to przecież między innymi chodzi w dzisiejszej uroczystości. Podkreśla też zdanie z drugiego czytania: „Popatrzcie jaką miłością obdarzył nas Ojciec”. Czyli pomoże nam skoncentrować się na Ojcu, który to wszystko z miłości dla nas wymyślił i na Synu, którego Ofiara otworzyła nam bramę do świętości.
Wyjście: Wielkie są dzieła (m.: J. Sykulski, śpiewnik Niepojęta Trójco, t. II, str.250)
W tej pieśni uwielbiamy Boga w Jego wielkości i miłosierdziu.