Kraków: Koncerty Perfugium w marcu
Zespół Muzyki Dawnej Perfugium zaprasza na koncerty 5 i 6 marca, prezentujące wszystkie zachowane dzieła Wacława z Szamotuł - najwybitniejszego renesansowego kompozytora polskiego.
Zespół Muzyki Dawnej Perfugium zaprasza na koncerty 5 i 6 marca, prezentujące wszystkie zachowane dzieła Wacława z Szamotuł – najwybitniejszego renesansowego kompozytora polskiego.
Będzie można zatem usłyszeć także dwa utwory ze śpiewnika Niepojęta Trójco II: Kryste, dniu naszej światłości oraz I ktoż będzie przemieszkawał.
Koncert dzieł wszystkich Wacława Szamotulczyka jest nowym projektem zespołu Perfugium. Niezwykły to twórca, wielki kompozytor i poeta, prawdziwy człowiek renesansu. Zwykło się uważać go za jednego z najwybitniejszych – obok Mikołaja Zieleńskiego – polskich kompozytorów przez Chopinem. Urodzony w Szamotułach, początkowo kształcił się w Poznaniu, a od 1538 roku związał się już na stałe z Krakowem. Studiował na Akademii Krakowskiej, pełnił funkcję sekretarza u kasztelana trockiego Hieronima Chodkiewicza, był zatrudniony jako compositor cantus króla Zygmunta Augusta, pracował w kapeli dworskiej księcia Mikołaja Radziwiłła.
– „Opera Omnia to wszystkie dzieła Szamotulczyka, które przetrwały do naszych czasów. Zaśpiewamy trzy motety z łacińskim tekstem (Ego sum pastor bonus, Nunc scio vere, In Te Domine speravi), cztery polskie pieśni (Modlitwa gdy dziatki idą spać, Kryste dniu naszej światłości, Pieśń o Narodzeniu Pańskim, Powszednia spowiedź), cztery psalmy (Ps. 1, 14, 86, 117). Wszystkie te utwory są czterogłosowe. Oprócz nich w programie dwa jednogłosy, związane z osobą Szamotulczyka oraz Dekalog mniejszy” – zapowiada zespół.
Sobota, 5 marca, godz. 19:30, kościół OO. Bernardynów, ul. Bernardyńska 2
Niedziela, 6 marca, godz. 17:00, kościół św. Marka Ewangelisty, ul. św. Marka 10
Wstęp wolny.