X
Pogrzeb Krzyża
Czymś zupełnie normalnym jest dla parafian nawiedzanie Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, gdzie od końca wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej aż do kilku minut przed Wigilią Paschalną stoi wystawiony Najświętszy Sakrament. Jednak warto wiedzieć, że to nie monstrancja, a krzyż jest tym, co pierwotnie spoczywało w Grobie Pańskim[1].
Liturgia w soczewce: Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, rok B
„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).
Liturgia w soczewce: Wigilia Paschalna, rok B
„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

Requiem aeternam

Planowałem zrobić dzisiaj wpis zupełnie inny, na temat bardzo lekki, wręcz rozrywkowy. Odkładam to jednak na później, gdyż dziś zostałem zaskoczony wiadomością o śmierci abpa Józefa Życińskiego, pasterza diecezji, na terenie której mieszkam już jedenasty rok. Wprawdzie nie podzielałem pewnych jego poglądów, zwłaszcza w sprawach publicznych, teraz jednak nie ma to już żadnego znaczenia. Odszedł pasterz mego Kościoła lokalnego i mówię z głębi serca: Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace.

Planowałem zrobić dzisiaj wpis zupełnie inny, na temat bardzo lekki, wręcz rozrywkowy. Odkładam to jednak na później, gdyż dziś zostałem zaskoczony wiadomością o śmierci abpa Józefa Życińskiego, pasterza diecezji, na terenie której mieszkam już jedenasty rok. Wprawdzie nie podzielałem pewnych jego poglądów, zwłaszcza w sprawach publicznych, teraz jednak nie ma to już żadnego znaczenia. Odszedł pasterz mego Kościoła lokalnego i mówię z głębi serca: Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace. Amen.

Categories: Blogi
Maciej Zachara MIC: Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie. Stała współpraca z miesięcznikiem "Oremus". Szczególne zainteresowania: historia liturgii chrztu i bierzmowania, historia sakramentarzy i mszałów, rozwój obrzędów Mszy świętej.
Related Post