X
Pogrzeb Krzyża
Czymś zupełnie normalnym jest dla parafian nawiedzanie Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, gdzie od końca wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej aż do kilku minut przed Wigilią Paschalną stoi wystawiony Najświętszy Sakrament. Jednak warto wiedzieć, że to nie monstrancja, a krzyż jest tym, co pierwotnie spoczywało w Grobie Pańskim[1].
Liturgia w soczewce: Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, rok B
„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).
Liturgia w soczewce: Wigilia Paschalna, rok B
„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

Światowej sławy organiści wystąpią w Gnieźnie

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęto VI Międzynarodowy Festiwal Organowy. Cykl koncertów światowej sławy wykonawców potrwa do 16 lipca. Udział w festiwalu zapowiedzieli już organiści z Ukrainy, Korei i Polski. Pierwszy koncert odbył się w niedzielę, 25 czerwca. Utwory J.S. Bacha, M. Surzyńskiego i F. Mendelssohna-Bartholdy'ego zaprezentowała gnieźnieńskim melomanom Koreanka Jeong Eon Park. Kolejne koncerty odbędą się 2, 9 i 16 lipca.

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęto VI Międzynarodowy Festiwal Organowy. Cykl koncertów światowej sławy wykonawców potrwa do 16 lipca. Udział w festiwalu zapowiedzieli już organiści z Ukrainy, Korei i Polski. Pierwszy koncert odbył się w niedzielę, 25 czerwca. Utwory J.S. Bacha, M. Surzyńskiego i F. Mendelssohna-Bartholdy’ego zaprezentowała gnieźnieńskim melomanom Koreanka Jeong Eon Park. Kolejne koncerty odbędą się 2, 9 i 16 lipca.

Na pytanie, dlaczego wybrano Gniezno, organizatorka festiwalu Marzena Hołoga-Hauptmann wyjaśniła, że gnieźnieńskie organy mają interesujące brzmienie oraz dużą liczbę piszczałek i głosów. Nie bez znaczenia jest także dobra akustyka gnieźnieńskiej bazyliki, która potęguje dźwięk instrumentu.

Festiwal odbywa się w Gnieźnie już po raz szósty i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wykonawców, jak i słuchaczy. Imprezę organizują gnieźnieński Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury i parafia archikatedralna w Gnieźnie.

inf. KAI

Categories: Wydarzenia
Related Post