X
Pogrzeb Krzyża
Czymś zupełnie normalnym jest dla parafian nawiedzanie Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, gdzie od końca wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej aż do kilku minut przed Wigilią Paschalną stoi wystawiony Najświętszy Sakrament. Jednak warto wiedzieć, że to nie monstrancja, a krzyż jest tym, co pierwotnie spoczywało w Grobie Pańskim[1].
Liturgia w soczewce: Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, rok B
„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).
Liturgia w soczewce: Wigilia Paschalna, rok B
„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

Teologia dziecięca – odsłona XV

W Wielki Czwartek przypadały szóste urodziny Marianki, poszliśmy więc całą rodziną na lody. Następnego dnia, kiedy byliśmy już w drodze na Liturgię Męki Pańskiej, Marianna zapytała czy dzisiaj też możemy tam iść.

W Wielki Czwartek przypadały szóste urodziny Marianki, poszliśmy więc całą rodziną na lody. Następnego dnia, kiedy byliśmy już w drodze na Liturgię Męki Pańskiej, Marianna zapytała czy dzisiaj też możemy tam iść.

Jak wyjaśnić dziecku sens (wielko)piątkowego postu? Niby prosta sprawa. Ale jakoś nie miałem nastroju do wyjaśniania krok po kroku, powiedziałem więc, że dziś jest dzień dzień, w którym przeżywamy mękę i śmierć Pana Jezusa i to nie jest właściwy czas, żeby robić sobie dobrze. Ona zaś, nie zastanawiając się długo odparła:

Ale przecież wam też w kościele jest dobrze.

Nie da się ukryć (najwyraźniej).

 

 

Categories: Blogi
Tomasz Dekert: Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.
Related Post