Udostępnij ten artykuł
Wraz z Arturem Zajtem, wykładowcą Szkoły Kantorów prowadzonej przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny, przygotowaliśmy wskazówki dla lektorów, którzy będą czytać czytania podczas głównych liturgii Triduum Paschalnego. Udostępniamy tekst czytań z oznaczeniami i komentarzem.
W czasie Wielkiego Postu przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Tak jak podejmujemy różnego rodzaju postanowienia, umartwienia, wyrzeczenia, aby w pełniejszy sposób towarzyszyć naszemu Panu w Jego drodze od Wieczernika do Niedzieli Zmartwychwstania, podobnie potrzebne jest nasze zaangażowanie i konkretna praca, żeby przygotować sprawowaną w te dni liturgię.
Dlatego zwróciliśmy się do jednego z wykładowców Szkoły Kantorów – aktora Artura Zajta, z prośbą o przygotowanie pomocy dla lektorów, którzy będą posługiwać w czasie Triduum Paschalnego. Pan Artur chętnie podjął się zadania, ale zaznaczył, że nie wystarczy zaznaczyć w tekście miejsc, na które należy zwrócić uwagę. Potrzeba jeszcze wyjaśnić naniesione oznaczenia oraz przypomnieć, chociaż niektóre zasady obowiązujące przy publicznym czytaniu.
W ten sposób powstał materiał, który przekazujemy w Państwa ręce. Mamy nadzieję, że pomoże lektorom w lepszym przygotowaniu się od strony technicznej, warsztatowej, a wiernym we wsłuchaniu się w proklamowane słowo Boże.
Artur Zajt – aktor lalkarz. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Studiował też na wydziale reżyserii teatru lalek w Akademii Sztuki Lalkowej w Białymstoku,a przed studiami aktorskimi w Krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest skrzypkiem.Praktykuje zawód aktora lalkarza i reżysera teatru lalek od lat trzydziestu pięciu. Zajmuje się również edukacją teatralną, prowadząc cykle autorskich warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jedną z jego osobistych pasji jest impostacja i dykcja języka polskiego.
W tym kontekście polecamy także komentarze o. Tomasza Rojka OP do każdego z czytań Wigilii Paschalnej (poniżej playlista).