Udostępnij ten artykuł
Już we wtorek 17 sierpnia o godzinie 20:15 w uroczystość św. Jacka odbędzie się koncert litewskiego zespołu GŠ Ansamblis oraz francuskiego muzyka Jeana-Étienne’a Langianniego, Missa Dominus Dixit. Wydarzenie towarzyszy Warsztatatom Muzyki Niezwykłej. Koncertu będzie można wysłuchać w bazylice krakowskich dominikanów.
17 sierpnia Kościół czci św. Jacka (1183-1257) – dominikanina, apostoła Europy Wschodniej i północnej. Jacek na Litwę przybył w 1231 roku i od tego czasu obecny jest on w litewskiej, katolickiej sztuce, a także w tradycji ludowej. Św. Jacek, nazywany także Jackusem, jest także jednym z patronów Litwy. W ikonografii przedstawiany jest Najświętszym Sakramentem w jednej ręce i z figurą Najświętszej Panny w drugiej.
Missa Dominus Dixit to część stała Mszy św. skomponowana przez Jeana-Étienne’a Langianniego przeznaczona do wykonywania w trakcie Mszy w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie. Cykl pod tym samym tytułem opiera się na chorale gregoriańskim, hymnach, zwyczajnych w polifonii oraz właściwych w monodii i faux-bourdon. Dzieło ma pomagać włączać się w liturgię w Sanktuarium, gdzie odbywa się nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Jean-Étienne Langianni to francuski muzyk, piosenkarz i kompozytor. Jest członkiem grup muzycznych: Tavagna (od 1981), Ensemble Organum (od 1993) i Seraphica (którą założył w 2007). W swojej pracy artystycznej podtrzymuje i popularyzuje tradycje muzyczne Korsyki. Od wielu lat współpracuje z Marcelem Peresem.
GŠ Ansamblis to wileński zespół wokalno-muzyczny sakralny stworzony do śpiewu liturgicznego w wileńskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Członkowie zespołu starają się pogłębić swoją wiedzę na temat związku ze swoim miejscem i jego przeszłością, a także pielęgnować tradycję muzyki sakralnej na Litwie. Genealogię repertuarów wokalnych kształtuje nauka dawnej muzyki sakralnej oraz poszukiwanie oryginalnego brzmienia z wykorzystaniem możliwości wokalnych zaczerpniętych ze śpiewu ludowego.
Jean-Etienne Langianni i GŠ Ensemble od kilku lat współpracują przy różnych projektach. Przez lata GŠ Ensemble śpiewał i wykonywał tradycyjną muzykę korsykańską oraz utwory Jean-Etienne Langianniego.
Plan koncertu:
Caelestis Urbs Jerozolima
Hymn Oficjum Poświęcenia kościoła rzymskokatolickiego, muzyka – Jean-Etienne Langiani
Introit In ecclesiis Altissimi
Chorał gregoriański i faux-bourdon
Kyrie eleison
Muzyka – Jean-Étienne Langianni
Responsorium: Eruditus a juventute sua
Chorał gregoriański
Alleluia Gaude fili Hiacynt
Chorał gregoriański
Sanctus
Muzyka – Jean-Étienne Langianni
Offertorium: De terra linginqua vocavi
Chorał gregoriański
Agnus Dei
Muzyka – Jean-Étienne Langianni
Communio Dilectus meus candidus
Chorał gregoriański i faux-bourdon
In hoc Hyacinthi iubilo
Hymn z Oficjum o św. Jacku, muzyka – Jean-Étienne Langiani
Ave Maria
Muzyka – Jean-Étienne Langianni