Udostępnij ten artykuł
O. Folsom jest przeorem benedyktyńskiej wspólnoty w Nursji, której klasztor i kościół zostały zniszczone w ostatnim trzęsieniu ziemi, ale ten wpis jest o czymś innym. Zamieszczam przekład krótkiej rozmowy o. Cassiana z organizatorami dorocznej pielgrzymki Ludu Summorum Pontificum do Rzymu. Rozmowa odbyła się w lipcu, zaś sama pielgrzymka miała miejsce w końcu października.
Drogi Ojcze, piąta pielgrzymka Ludu Summorum Pontificum rozpocznie swą drogę ku grobom Apostołów w Nursji. Co oznacza przyjęcie takiej inicjatywy dla Ojca i dla waszej wspólnoty?
o. Cassian Folsom: Mnisi z Nursji są bardzo szczęśliwi z tego, że mogą przyjąć 5. Międzynarodową Pielgrzymkę Ludu Summorum Pontificum. Dla nas wszystkich jest ważne powracanie do źródeł wiary i dobrym na to sposobem jest modlitwa w sanktuarium. Poza tym motu proprio papieża Benedykta było dla naszej wspólnoty monastycznej, tak jak dla was wszystkich, źródłem inspiracji i jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że codziennie możemy celebrować Mszę konwentualną w formie nadzwyczajnej. Dlatego nasz klasztor znajdujący się w miejscu narodzin świętych Benedykta i Scholastyki jest naturalnym miejscem dla waszej dorocznej pielgrzymki. Jesteśmy zaszczyceni tym, że postanowiliście przybyć do Nursji.
Pielgrzymce będzie przewodził J.E. Alexander K. Sample, arcybiskup Portland. Jak ważną rzeczą jest widzieć pasterzy celebrujących „in utroque usu” [w obu formach], tak jak wy to robicie w Nursji?
o. CF: Podczas gdy nasza Msza konwentualna jest odprawiana w formie nadzwyczajnej, sprawujemy także Mszę w formie zwyczajnej, w miejscowej parafii oraz z grupami pielgrzymów, które o to proszą. W 2009 roku komisja Ecclesia Dei powierzyła nam specjalny apostolat celebrowania Eucharystii „in utroque usu” aby być znakiem jedności w tych czasach częstego podziału. W niektórych krajach są parafie, gdzie w każdą niedzielę sprawuje się Msze w obu formach. Zawsze jestem zbudowany odwiedzając takie parafie i jestem pełen uznania dla biskupów którzy promują bogactwo liturgicznej tradycji.
Europa znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ jej przywódcy odrzucają jej chrześcijańskie korzenie. O co katolicy powinni prosić św. Benedykta?
o. CF: Tak, wielu przywódców Europy odmawia uznania chrześcijańskich korzeni tego kontynentu. To pochodzi z ideologii, nie z obiektywnej obserwacji europejskiej kultury i historii. Święty Benedykt często jest podziwiany, także przez zwolenników świeckości, za swój wkład w zachodnią cywilizację. Ale kulturowy wkład monastycyzmu jest drugorzędnym skutkiem ubocznym, nie celem podstawowym. Celem podstawowym jest chwała Boża a prawdziwym motto św. Benedykta nie jest „ora et labora” [módl się i pracuj], ale „niczego nie przedkładaj ponad miłość Chrystusa”. Powinniśmy prosić św. Benedykta aby dwie części jego ducha spoczęły na nas (por. 2 Krl 2, 9).
Oryginał rozmowy jest tutaj:
http://www.newliturgicalmovement.org/2016/07/fr-cassian-folsom-on-summorum.html#.WB73_sndjIU
***
Tyle rozmowa. Czytając ją mogłem raz jeszcze odczuć całkowitą zbieżność myśli z o. Cassianem, choć ostatni raz, i to na krótko, widzieliśmy się chyba 5 lat temu.
Przy okazji jeszcze parę wiadomości o mnichach z Nursji „z ostatniej chwili”. Są zdeterminowani do pozostania w Nursji i przekonani, że jest to wolą Boga, ze względu na miejscową ludność i na znak dla innych zakonników i zakonnic. W tym czasie przebywał z nimi kolejny kandydat do ich klasztoru. Po trzęsieniu ziemi powiedzieli mu, żeby czuł się wolny i jeśli chce, niech spokojnie wraca do siebie. On jednak nie chciał o tym słyszeć i w ostatnim tygodniu formalnie rozpoczął czas formacji.
Szerzej o tym można przeczytać tutaj (po angielsku):
http://us13.campaign-archive2.com/?u=9c8b7f2ca0c8ac14f8ab4b8c1&id=33ae110f14
A tutaj jest króciutki film z wizyty w Nursji prezydenta Włoch Sergio Mattarelli:
Na tym filmiku parę razy widać też o. Cassiana, w 1:54 stoi profilem z lewej strony (w żółtym kasku ochronnym) a w 2:02 tuż za prezydentem po prawej.