Udostępnij ten artykuł
Już jest dostępny kolejny odcinek Przewodnika po liturgii bizantyjskiej. Tym razem lwowski wykładowca i muzyk – Andrij Szkrabiuk, opowiada o roli i sensie kadzenia w czasie liturgii.
W kościele wschodnim kadzenie odbywa się na każdej liturgii. Nie mogę sobie przypomnieć żadnej ceremonii liturgicznej, która nie odbywałaby się bez kadzidła – podkreśla lwowski wykładowca. Wyjątkiem są tylko mniejsze nabożeństwa – na przykład liturgia godzin.
Jakie kadzielnice są używane na wschodzie i do czego służą dzwonki przy kadzidłach, oraz jakie siedem sensów kryje w sobie kadzidło – o tym wszystkim w najnowszym odcinku Przewodnika po liturgii bizantyjskiej.
Więcej na naszym kanale w serwisie YouTube:
Andrij Szkrabiuk urodził się w 1969 roku we Lwowie. Od wczesnych lat śpiewa w różnych cerkwiach i kościołach Lwowa. Studiował historię na uniwersytecie Lwowskim i teologię na KUL. Od 2006 roku pracuje jako protopsalta i wykładowca liturgiki na Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie we Lwowie. Zajmuje się tłumaczeniem tekstów liturgicznych, zrobił tłumaczenia z języków oryginalnych na ukraiński Psałterza, Oficjum Wielkiego Tygodnia, tekstów z większości świąt bizantyjskiego roku liturgicznego. Oprócz tego od 2001 roku jest kierownikiem chóru katedry Ormiańskiej we Lwowie.