Udostępnij ten artykuł
Już jest dostępny kolejny odcinek Przewodnika po liturgii bizantyjskiej. Tym razem lwowski wykładowca i muzyk – Andrij Szkrabiuk, opowiada o anaforze.
Anaforę ropoczynamy bardzo podobnie jak w obrządku łacińskim, czyli od dialogu eucharystycznego– zauważa lwowski wykładowca. Najpierw diakon wzywa, aby stanąć ze strachem, tak abyśmy mogli godnie przyjąć najświętszą Ofiarę.
Od około XIV wieku na wschodzie pojawiła się tendencja, aby modlitwy, nazywane na zachodzie prefacją, czytać po cichu. Teraz jednak ta tendencja się zmienia – dodaje.
Więcej o anaforze w najnowszym odcinku Przewodnika po liturgii bizantyjskiej.
Więcej na naszym kanale w serwisie YouTube:
Andrij Szkrabiuk urodził się w 1969 roku we Lwowie. Od wczesnych lat śpiewa w różnych cerkwiach i kościołach Lwowa. Studiował historię na uniwersytecie Lwowskim i teologię na KUL. Od 2006 roku pracuje jako protopsalta i wykładowca liturgiki na Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie we Lwowie. Zajmuje się tłumaczeniem tekstów liturgicznych, zrobił tłumaczenia z języków oryginalnych na ukraiński Psałterza, Oficjum Wielkiego Tygodnia, tekstów z większości świąt bizantyjskiego roku liturgicznego. Oprócz tego od 2001 roku jest kierownikiem chóru katedry Ormiańskiej we Lwowie.