Udostępnij ten artykuł
Śpiew jest tradycyjną formą głoszenia Słowa. Podkreśla jego wagę, przypomina o wyższości nad homilią czy kazaniem, sprzyja słuchaniu wiernych i nakierowuje na celebrację, na oddawanie chwały Bogu.
Najczęściej śpiewane Słowo Boże można usłyszeć w trakcie procesji Bożego Ciała, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je śpiewać na codzień. Można się przed tym bronić odwołując się do stopniowania uroczystości celebracji, ale często jest to wymówką i prowadzi do zaniku zwyczaju śpiewu Ewangelii czy lekcji na liturgii, co jest wielowiekową tradycją Kościoła.
Wielu księży śpiewało Ewangelie kiedy byli diakonami, a wydaje się, że wraz ze święceniami o tym zapomniało, jak gdyby teraz ich posługa głosicieli Słowa przeszła na inny poziom. Zamiast, bazując na dotychczasowych doświadczeniach, angażować się bardziej, zaniżają swój poziom przechodząc do mniej lub bardziej udanej recytacji.
Być może odejście od śpiewu Słowa Bożego na liturgii wynika jedynie z braku odpowiednich pomocy, czy umiejętności samodzielnego przygotowania do śpiewu. Stopniowo udostępniając zestaw kilkunastu mszalnych fragmentów Ewangelii, chcielibyśmy zachęcić diakonów i prezbiterów do śpiewu Słowa Bożego. Mamy nadzieję, że będzie to z pożytkiem dla głoszących, słuchających i na chwałę Bożą.
Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według Świętego Łukasza
Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, Rok C (Łk 22, 14 – 23, 56)
Tradycyjna melodia dominikańska
Opracowanie wersji polskiej: Robert Pożarski – Schola Gregoriana Silesiensis
Ewangelista: Dominik Zarychta OP
Jezus: Wojciech Sznyk OP
Inne osoby: Mateusz Kucharski
Realizacja nagrania: Mateusz Kucharski
Nuty w formie pliku PDF do pobrania na stronie Schola Gregoriana Silesiensis http://www.ssgs.pl/liturgiczne.shtml oraz poniżej:
Tekst Ewangelii: © Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum.
Ilustracja: „Ukrzyżowanie”, Mistrz Dreux Budé, prawdop. André d’Ypres (+1450).
Nagrania Ewangelii można znaleźć na stronie serii oraz na liście w SoundCloudzie, a także jako podcast w Spotify oraz iTunes Store.