Dzisiaj o zupełnie innym aspekcie Sakramentarza tynieckiego. Jakiś czas temu przeczytałem bardzo ciekawy artykuł dotyczący losów naszego sakramentarza podczas II wojny światowej. Tymi wiadomościami chciałem podzielić się w niniejszym wpisie.
Korzystając z nieco luźniejszego czasu poświątecznego, przejrzałem nowo ściągnięty ze strony gallica.fr mszał z Kolonii, pochodzący z 1133 roku. Jak zwykle znalazło się tam parę interesujących rzeczy.
Na koniec swego ostatniego wpisu napomknąłem o tym, że zacząłem bardziej z bliska przeglądać Sakramentarz Gereona i natknąłem się na parę ciekawych rzeczy. Dzisiaj o jednej z nich.
Z tygodniowej perspektywy chcę coś napisać o tynieckiej konferencji "Sakramentarz Tyniecki - perspektywa liturgiczno-muzyczna", która to konferencja była zresztą ogłaszana na liturgia.pl. To nie jest recenzja, jako jeden z prelegentów jestem zresztą nieobiektywny, ale raczej takie podzielenie się wrażeniami jeszcze na gorąco.
W październiku 2020 roku w Opactwie Tynieckim rozpocznie się cykl konferencji naukowych, które mają się odbywać od tego czasu co dwa lata. W ramach konferencji odbędą się dwa koncerty śpiewu gregoriańskiego.
W październiku 2020 roku w Opactwie Tynieckim rozpocznie się cykl konferencji naukowych, które mają się odbywać od tego czasu co dwa lata. Organizatorem konferencji jest Tyniecki Ośrodek Śpiewu Gregoriańskiego wraz z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
W tym wpisie nie mam ambicji rozstrzygać sprawy daty Sakramentarza tynieckiego, niech zajmują się tym ludzie bardziej kompetentni. Chcę tylko na pewnym przykładzie pokazać jak ostrożnie trzeba podchodzić do różnych kryteriów wyznaczania daty.
Ponad rok minął od mojego poprzedniego wpisu z tego cyklu, ale to nie znaczy że o nim zapomniałem albo że przestał mnie interesować Sakramentarz tyniecki. Po prostu pośród pracy parafialnej i różnych innych absorbujących zobowiązań mam mało czasu na te sprawy. Ostatnio jednak przeczytałem bardzo ważny artykuł nt. Sakramentarza tynieckiego, rzucający wiele światła na kwestię jego pochodzenia.
Nie miałem ostatnio czasu ani głowy żeby dodawać nowe wpisy. Trochę to nadrabiając, dzisiaj zamieszczam jeden krótki wpis dotyczący Sakramentarza tynieckiego. Natknąłem się bowiem niedawno na nową zagadkę związaną z naszym sakramentarzem.
7 czerwca 1992 roku, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, z rąk ks. bpa Bronisława Dembowskiego otrzymałem wraz z 17 współbraćmi w Licheniu święcenia kapłańskie. Kiedy wczoraj ktoś zapytał mnie jak jednym krótkim zdaniem podsumowałbym minione 25 lat kapłaństwa, odpowiedziałem bez wahania "Bóg jest wierny". Poniżej zamieszczam kolektę mszalną wziętą z Sakramentarza tynieckiego, z formularza Mszy kapłana za siebie (Missa propria sacerdotis). Autorem formularza jest Alkuin z Yorku.