Bracia dominikanie wraz z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym zapraszają do wspólnego śpiewu Akatystu ku czci Bogurodzicy. Modlitwa odbędzie się w krakowskiej Bazylice Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej 12 w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, we wtorek 8 grudnia o godz. 20.15.
Bracia dominikanie oraz Dominikański Ośrodek Liturgiczny zapraszają do wspólnego śpiewu Akatystu ku czci Bogurodzicy. Modlitwa odbędzie się w krakowskiej Bazylice Najświętszej Trójcy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego około godziny 20:45 i ma być transmitowana w internecie.
Bracia dominikanie oraz Dominikański Ośrodek Liturgiczny zapraszają do wspólnego śpiewu Akatystu ku czci Bogurodzicy. Modlitwa odbędzie się w krakowskiej Bazylice Najświętszej Trójcy przy ul. Stolarskiej 12 w sobotę, 5 grudnia około godz. 20.15.
Bracia dominikanie oraz Dominikański Ośrodek Liturgiczny zapraszają do wspólnego śpiewu Akatystu ku czci Bogurodzicy. Modlitwa odbędzie się w krakowskiej Bazylice Najświętszej Trójcy przy ul. Stolarskiej 12 w sobotę, 6 grudnia około godz. 20.15.
W Kaliszu został zrealizowany niezwykły projekt liturgiczno-muzyczny. Kilkunastoosobowy chór męski pod kierunkiem Jakuba Tomalaka dokonał pierwszego polskiego nagrania Akatystu ku czci św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy.
W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca 2013 r., o godz. 19.00, w kościele św. Jadwigi w Chorzowie, zostanie wykonany Akatyst ku czci Bogarodzicy – tekst ks. prałata Józefa Romana Maja z Warszawy z tradycyjną muzyką bizantyjską dobraną przez Marcina Abijskiego, kantora z Białegostoku.
Lamentacje – Kantylowane czytania z Jr w pierwszym nokturnie w liturgii Wielkiego Tygodnia […]. Posiadały następującą budowę: incipit (tytuł): De lamentatione, hebrajska litera alfabetu na oznaczenie wierszy, wiersze, zakończenie: „Jerusalem, Jerusalem convertere ad Dominum Deum tuum. – Jeruzalem, Jeruzalem, nawróć się do Pana Boga twego”, nie potwierdzone u Jr, wzięte z Oz 14,2. Do 1570 posługiwano się wieloma melodiami (wskazuje się ich 150).
(B. Nadolski, Leksykon liturgiczny, Poznań 2006, s. 712–713)
Nagrania zawierają formy, których można użyć w liturgii Godziny Czytań i Jutrzni Wielkiego Czwartku.
Hymn Godziny Czytań „Sław, języku, bój chwalebny” śpiewany jest na melodię ułożoną na podstawie oryginalnej melodii chorałowej na przemian z pierwszą zwrotką pieśni „Krzyżu święty, nade wszystko” jako refrenem.
Czytania krótkie były dawniej zwane kapitulami i są ograniczone nieraz do jednego krótkiego zdania. Stosownie do przeświadczenia, że czytanie Pisma św. jest nieodłącznie związane z modlitwą Kościoła, ma ono miejsce w każdej godzinie.