Odprawiając dzisiaj Mszę świętą, wziąłem formularz ze wspomnienia dowolnego świętych męczenników Poncjana i Hipolita. Uznałem bowiem, że uczczenie świętych męczenników Kościoła rzymskiego jest czymś nader stosownym. Przy okazji rzuciłem okiem na biogram męczenników w mszale i ciężko westchnąłem. Tekst dotyczący św. Hipolita napisany jest bowiem na poziomie przysłowiowej wiadomości z radia Erewań o rozdawaniu samochodów na Placu Czerwonym.
Geneza i początki rytu świecy chrzcielnej to temat dotąd nie opracowany. Gdybym miał czas oraz warunki po temu (pisząc po angielsku użyłbym tu trzeciego okresu warunkowego dla sytuacji niemożliwych), chętnie bym to podjął. Pozostaje mi w ramach wolnego lub wykradanego czasu robić małe kwerendy i drążyć różne wątki. Mój obecny wpis jest małym postscriptum do tekstu z 31 marca 2016, który był drugim z czterech wpisów na temat historii rytu świecy w liturgii chrzcielnej.
Dzięki dość paskudnej kilkutygodniowej chorobie, z której obecnie chyba wreszcie pomału wychodzę (zapalenie tarczycy, które rozwinęło się po zlekceważonej grudniowej grypie - mam nauczkę) znalazłem czas na przeczytanie nowo kupionej książki: Yves Chiron, Annibale Bugnini i rewolucja liturgiczna, key4.pl, Warszawa 2019. W tym wpisie podzielę się kilkoma refleksjami i spostrzeżeniami po lekturze.
Dokończenie modlitw nad ludem w obu mszałach. Dziś modlitwy od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy. Po świętach zrobię jeszcze wpis podsumowujący kwestię źródeł modlitw z Mszału Pawła VI.
Modlitwy nad ludem oraz ich źródła wg obu mszałów. Dzisiaj modlitwy od czwartku do soboty V tygodnia Wielkiego Postu.
Modlitwy nad ludem i ich źródła wg obu mszałów, od niedzieli do środy V tygodnia Wielkiego Postu.
Modlitwy nad ludem i ich źródła wg obu mszałów, od czwartku do soboty IV tygodnia Wielkiego Postu.
W rocznicę zeszłorocznej Wigilii Paschalnej zamieszczam, zgodnie z zapowiedzią, wpis kończący ubiegłoroczny cykl wpisów o katechumenacie i chrzcie w dawnej liturgii rzymskiej. Specyficznie rzymską tradycją, dziś odnawianą w Obrzędzie chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych, była bowiem specjalna Msza w pierwszą rocznicę chrztu (Pascha annotinum), z udziałem tych co w ubiegłym roku przyjęli chrzest.
C.d. modlitw nad ludem wraz z ich źródłami wg obu mszałów. Dziś modlitwy od niedzieli do środy IV tygodnia Wielkiego Postu.
Modlitwy nad ludem i ich źródła wg obu mszałów od czwartku do soboty III tygodnia Wielkiego Postu.