Ostatnio natknąłem się na interesujący artykuł o. Marka Blazy SJ „Czy modlitwy eucharystyczne Mszału Rzymskiego św. Pawła VI zachowują ingenium Romanum?”, opublikowany w Studia Bobolanum 33 (2021), nr 2, s. 19-44. W tym krótkim wpisie chcę zajmować się nie główną problematyką tekstu, skądinąd ważną i ciekawą, ale jedną kwestią szczegółową, mianowicie źródłami III Modlitwy eucharystycznej.
Podzielę się pewnym głosem, jaki niedawno usłyszałem podczas wykładu nt. Eucharystii w nowicjacie marianów.
Nie tak dawno ks. Maciej Zachara MIC publikował na swoim blogu notatki na temat pochodzenia kolekt mszalnych w Mszałach Pawła VI i Piusa V. Od nowego roku liturgicznego, który rozpoczynamy dzisiejszą niedzielą, postanowiłem przygotowywać nagrania medytacji, inspirowanych modlitwami stanowiącymi formularz mszalny poszczególnych niedziel.
Ponieważ jakiś czas temu zamknąłem swój profil na fb, straciłem możliwość pisania komentarzy pod wpisami na liturgia.pl. Nie mogąc więc napisać komentarza pod ostatnim blogowym wpisem p. Krzysztofa Jankowiaka, piszę to w formie znacznie poszerzonej jako osobny wpis.
C.d. wspomnień o. Bernarda Botte'a OSB nt. prac nad nowymi Modlitwami eucharystycznymi w ramach grupy studyjnej nr 10 (Coetus X). Główny wątek to sprawa ewentualnego włączenia do Mszału Rzymskiego anafory św. Bazylego.
Bernard Botte, Il movimento liturgico. Testimonianza e ricordi, Cantalupa 2009, s. 209-214.
Wczoraj zamieściłem na blogu fragment "Memorandum" z 1966 r. dotyczący Kanonu Rzymskiego w reformie liturgicznej. Dziś jako uzupełnienie w tej samej kwestii głos o. Bernarda Botte'a OSB z jego wspomnień opublikowanych w 1973 r.
Chciałem w tym wpisie zaprezentować fragment pewnego dokumentu z 24 maja 1966 r., który dotyczy kwestii Kanonu Rzymskiego w posoborowej reformie liturgii. Późną wiosną 1966 r.
Prefacja własna IV Modlitwy eucharystycznej w editio typica z 2002/2008 r. jest nazwana także 7. Prefacją zwykłą.
Notatki nt. pochodzenia 6. Prefacji zwykłej w Mszale Pawła VI. Jest to jednocześnie własna Prefacja II Modlitwy eucharystycznej.
Jakiś czas temu ukazał się Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o włączeniu wezwania św. Józefa do modlitw eucharystycznych.