W tym roku zapraszamy Was na naszą stronę poświęconą obchodom Świętego Triduum Paschalnego. Dzięki współpracy z serwisem Z pasji do liturgii, tegoroczny portal uruchamiamy już w Niedzielę Palmową.
„Przewodnik po Triduum” to nowa seria opracowana we współpracy serwisu Liturgia.pl oraz strony Z pasji do liturgii. Zapraszamy do wspólnego przygotowania celebracji Triduum Paschalnego.
Jednymi z najbardziej charakterystycznych elementów Liturgii ostatnich dni Adwentu są pojawiające się w nieszporach Wielkie Antyfony "O". W swojej bogatej treści przywołują i syntetyzują starotestamentalne proroctwa dotyczące przyjścia Mesjasza, które my - jako Lud Odkupiony - odczytujemy w optyce zarówno powtórnego przyjścia Zbawiciela, jak również przygotowania na zbliżające się Święta.
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny wydała kolejną w tym roku płytę z muzyką liturgiczną. Tym razem jest to singiel z nowymi kompozycjami Dawida Kusza OP na Wielki Tydzień pod tytułem „Vinea mea”.
Tym razem w cyklu zDOLni rozmowa o. Łukasza z dwoma młodymi zakonnikami i muzykami, tynieckim benedyktynem Karolem Cetwińskim i jezuitą Dominikiem Dubielem. Trzej rozmówcy dzielą się swoim doświadczeniem liturgii, tym, co im pomaga lub przeszkadza modlić się liturgią, oraz próbują odpowiedzieć na pytanie, jakiej muzyki potrzebują kościoły w Polsce.
Piąty odcinek zDOLnych stawia pytanie o to, skąd się bierze liturgia, czy może się ona zmieniać i kto ma prawo o niej decydować. Gościem o. Łukasza jest poprzedni prezes Fundacji, a teraz wykładowca liturgii na rzymskich uniwersytetach Anselmianum i Angelicum, o. Dominik Jurczak OP.
Czwarty odcinek cyklu „zDOLni” to rozmowa o tym, po co w kościołach sztuka. Gościem o. Łukasza jest Jacek Hajnos OP, absolwent krakowskiej ASP, założyciel wspólnoty twórców chrześcijańskich Vera Icon, a teraz student w dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym.
W trzecim odcinku naszych rozmów o. Łukasz „przekracza Atlantyk”. Dowiedzieliśmy się już skąd wzięła się dominikańska muzyka liturgiczna i jak formuje ona kolejne pokolenia Polaków, ale czy wiedzieliście, że przez ostatnie kilkanaście lat utwory z „Niepojętej Trójcy” tłumaczone przez braci dominikanów na język angielski wzbogacają modlitwę liturgiczną wspólnot w Ameryce?
W drugim odcinku serii „zDOLni” o. Łukasz Miśko OP kontynuuje rozmowę o dominikańskiej muzyce liturgicznej z dwojgiem współczesnych twórców muzyki liturgicznej, znanych z wielu projektów Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Oprócz wspomnień, pojawiają się refleksje dotyczące tworzenia muzyki i prowadzenia warsztatów.
W pierwszym odcinku nowej serii wideo Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego „zDOLni” w czwartek 7 maja o. Łukasz Miśko rozmawia z o. Mirosławem Pilśniakiem, który był jednym z inicjatorów liturgicznych i muzycznych przemian w krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.