W pierwszej połowie sierpnia Kraków po raz kolejny gości grono znakomitych europejskich wykonawców kochających muzykę sakralną. Zabytkowe, uświęcone wielowiekową tradycją wnętrza kościołów wypełnią dźwięki kompozycji z różnych stron kontynentu, których wspólną inspiracją jest chęć wyrażenia tego, co wymyka się pełnemu poznaniu: Sacrum.
W połowie sierpnia w Krakowie odbędzie się po raz pierwszy Festiwal Muzyki Niezwykłej. Będzie to cykl pięciu koncertów w znakomitej obsadzie europejskich sław, w tym po raz pierwszy w Polsce znakomity zespół Alamire, belgijska grupa Graindealavoix, estoński Linnamuusikud oraz Divna Ljubojević z Serbii – która poprowadzi także zajęcia podczas Warsztatów Muzyki Niezwykłej – z zespołem Melódi, a także Floripari i Perfugium z Krakowa.
Ealing Abbey Choir – katolicki chór chłopięcy z Wielkiej Brytanii – gości właśnie w Krakowie. Podczas swojej wizyty w dniach 22–28 kwietnia, odwiedzi z występami miejsca takie, jak Kościół Mariacki i opactwa benedyktyńskie w Staniątkach i Tyńcu.
We wtorek, 25 marca 2014 r. w krakowskich Łagiewnikach odbyła się uroczysta premiera muzycznej modlitwy przebłagalnej i wynagradzającej „Miłość ponad wszystko”, opartej na tekstach z Dzienniczka św. siostry Faustyny.
„Miłość ponad wszystko” to utwór muzyczny, który już można ściągnąć za darmo do słuchania lub wykonywania ze strony chóru Voce Angeli. Nowy projekt kompozytora Piotra Pałki powstał dzięki zaangażowaniu wolontariuszy.
Katedra Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku w dniach 9–10 kwietnia 2014 r. organizuje Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu Musica Sacra nt. „Muzyka sakralna wobec współczesnych wyzwań”.
W dniach od 4 do 6 kwietnia 2014 we Wrocławiu odbedą sie kolejne warsztaty muzyczno-liturgiczne. Tegorocznym warsztatom będzie towarzyszyć postać bł. Jana Pawła II, w związku ze zbliżającą się kanonizacją, zaplanowaną na 27 kwietnia w Watykanie.
W Kaliszu został zrealizowany niezwykły projekt liturgiczno-muzyczny. Kilkunastoosobowy chór męski pod kierunkiem Jakuba Tomalaka dokonał pierwszego polskiego nagrania Akatystu ku czci św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy.
Co jakiś czas pojawia się w różnych dyskusjach problem nieomylnych kryteriów obiektywnego piękna w muzyce (że niby nie istnieją!), a także kryteriów moralnej oceny muzyki (że niby muzyka jest moralnie obojętna!).
Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego, kardynał Antonio Canizares Llovera, opowiedział portalowi Vatican Insider o zmianach wewnątrz kongregacji oraz o nowoutworzonym urzędzie ds. muzyki i sztuki sakralnej.