Udostępnij ten artykuł
O Adwencie zwykło się mówić, że jest „radosnym czasem oczekiwania”. Dla uczestników Warsztatów i Rekolekcji Muzyczno-Liturgicznych, które odbyły się w dniach 30.11-2.12.2018 we Wrocławiu, już sam początek nowego roku liturgicznego był czasem intensywnej pracy i przygotowań na przyjście Chrystusa Pana.
Jak co roku ponad 200 osób wzięło udział w tym wydarzeniu, chcąc doskonalić swoje talenty muzyczne, żeby pełniej i piękniej śpiewać i grać na chwałę Bogu. Wśród zapisanych byli zarówno stali bywalcy warsztatów, jak i zupełni debiutanci. Wszyscy mogli poczuć atmosferę nie tylko przyjaźni i radości, ale również skupienia i modlitwy. Nazwiska prowadzących takie jak Katarzyna Młynarska, s. Karen Trafankowska CSFN, o. Dawid Kusz OP i Jakub Tomalak jak co roku zachęciły śpiewających z całej Polski do przyjazdu do Wrocławia.
Słynnym już rozśpiewkom Katarzyny Młynarskiej tradycyjnie towarzyszyły ciepło i niezliczone wybuchy radości. Prowadząca potrafiła skłonić do uśmiechu nawet najbardziej zmęczonych podróżnych. Z kolei pełna dobroci i cierpliwości s. Karen Trafankowska dzieliła się ze wszystkimi swoim doświadczeniem i umiejętnościami, dopracowując pieśni w najdrobniejszych szczegółach. O. Dawid Kusz swoim talentem, dyrygenckim profesjonalizmem, niesamowitym słuchem i oczywiście poczuciem humoru urzekał uczestników przez całe warsztaty. Ponadto wszystkich pozytywnie zaskoczył pieśnią „Niech Pan udzieli pomocy”, nieco odbiegającą stylistycznie od kompozycji, do których nas przyzwyczaił. Czwarty prowadzący, utalentowany muzyk i kompozytor Jakub Tomalak, uczył natomiast jak śpiewać pieśni z głębi serc oraz tego, jak być bliżej „Tej, co nie zwątpiła” – Maryi.
O część rekolekcyjną warsztatów dbał niezastąpiony o. Tomasz Nowak OP, który już trzeci rok z rzędu głosił uczestnikom Dobrą Nowinę podczas Mszy świętych i konferencji. Niestrudzenie, przez wiele godzin służył też sakramentem pokuty i pojednania.
Nad warsztatami, oprócz dominikańskiego, unosił się też „franciszkański duch”: wydarzenie odbywało się bowiem w gościnnych progach franciszkańskiej parafii św. Karola Boromeusza, przy której od kilku lat działa Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne, organizator warsztatów. Zajęcia odbywały się w pobliskim Liceum Ogólnokształcącym nr VII.
Zwieńczeniem wydarzenia już tradycyjnie była uroczysta niedzielna Msza św. oraz towarzyszący jej koncert, w trakcie którego uczestnicy wykonali przygotowywane przez trzy dni utwory. Pieśni głęboko przenikały serca obecnych w kościele wiernych, a prowadzący byli dumni z efektów pracy i z wysokiego poziomu wokalnego uczestników. Słysząc całokształt, miało się wrażenie, że wszyscy zaangażowani w warsztaty – tak uczestnicy, jak prowadzący i organizatorzy – dobrze wiedzą jak rozpocząć Adwent, jak się przygotować na przyjście Chrystusa Pana, w końcu: jak wysławiać Jego święte Imię. Jako że wrażeń i wzruszeń na warsztatach nigdy dość, uczestnicy sprawili niespodziankę i w podziękowaniu dla prowadzących na sam koniec odśpiewali pieśń „Wielkie są dzieła”.
Warsztaty to czas i miejsce odkrywania wielkich talentów, a także pokładów dobra i zapału do pracy w uczestnikach. Pracy, która niewątpliwie przyniesie wiele dobrych owoców. Jakie to będą owoce? Tego dowiedzą się już ci, do których tegoroczni uczestnicy wrócili: ich domy i parafie, w których podzielą się swoim doświadczeniem i świadectwem tego, co przeżyli we Wrocławiu. Organizatorzy natomiast, choć nieco zmęczeni trzema dniami intensywnej pracy i paroma miesiącami przygotowań, już teraz nie mogą się doczekać chwili, w której będą mogli z radością przywitać kolejne tłumy śpiewających w następnej edycji w 2019 r.
Magdalena Koźmik
fot. Teresa Skrzypczyk