zDOLni – czwarty odcinek o architekturze, sztuce i kiczu z Jackiem Hajnosem OP
Czwarty odcinek cyklu „zDOLni” to rozmowa o tym, po co w kościołach sztuka. Gościem o. Łukasza jest Jacek Hajnos OP, absolwent krakowskiej ASP, założyciel wspólnoty twórców chrześcijańskich Vera Icon, a teraz student w dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym.
W unikalnej perspektywie łączącej doświadczenie twórcy z głębią teologicznej refleksji i praktyką życia zakonnego, br. Jacek opowiada o roli sztuki w chrześcijańskiej duchowości, a zwłaszcza w przestrzeni liturgicznej. Skąd kicz w przestrzeni sacrum? Czy w polskich kościołach potrzebujemy lekarstwa minimalizmu? Jakie nazwiska warto śledzić we współczesnej konwersacji o sztuce i architekturze sakralnej? Zapraszamy do rozmowy.
Linki z audycji
Vera Icon, John Pawson, Kościoły, które udają kury, Biskup płakał, gdy konsekrował oraz książka Jakuba Turbasy:
Wspólnota Vera Icon pisze o sobie: „jesteśmy wspólnotą katolików pochodzących ze środowisk twórczych różnych miast i tworzymy Vera Icon Wspólnotę Twórców Chrześcijańskich. Nazwa ta wyraża nasze pragnienie wpatrywania się w jedyny Prawdziwy Obraz, jakim jest Jezus Chrystus. Jednoczy nas przekonanie, że Sztuka jest narzędziem, przez które możemy odkrywać Boga i doprowadzać innych do spotkania z Nim. Zdajemy sobie sprawę z tego, że aby nasza twórczość miała taki potencjał, potrzebna nam jest głęboka formacja”.
We wcześniejszych odcinkach można było wysłuchać rozmowy z o. Mirosławem Pilśniakiem OP o historii muzyki u polskich dominikanów, rozmowy z kompozytorami o. Dawidem Kuszem OP i Urszulą Rogalą o nowej muzyce i warsztatach śpiewu liturgicznego, które prowadzą oraz rozmowy z Julie Bellefeuille o jej doświadczeniu wiary, studiowaniu teologii i Kościele w Stanach.
Nowy cykl wideo Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego to niespieszne, acz intrygujące rozmowy przy herbacie lub kawie o ludziach i sprawach, które przyjaciół Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego i liturgicznych poszukiwaczy mogą zaciekawić: skąd się wzięła dominikańska muzyka, jaka sztuka powinna zdobić nasze kościoły, komu się chce studiować liturgię, jak to jest być katechumenem… O tych i wielu innych kwestiach w nowej serii Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego „zDOLni”, rozmawiał będzie o. Łukasz Miśko OP i jego goście.
– „Świat z okna. Z okna można zobaczyć więcej niż tylko ulicę, człowieka, który gdzieś przemknie, blok po drugiej stronie, drzewo. Z takiego okna, do którego zaprosimy naszych widzów, można zobaczyć głębię tajemnicy i piękna” – mówi o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny i zarazem gospodarz nowego programu.
– „Będziemy raz w tygodniu, w każdy czwartek, rozmawiać przy herbacie lub kawie z tymi, którzy przez okno tajemnicy patrzą w głąb samego Boga” – wyjaśnia o. Łukasz.
Uczestnikami spotkań przed kamerą będą przyjaciele Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, którzy piszą muzykę, tworzą sztukę sakralną, studiują teologię. Twórcy cyklu zamierzają z nimi rozmawiać o dobru i pięknie.
Cykl jest dostępny na kanale YouTube Liturgia.pl, a także w wersji do słuchania jako podcast m.in. na iTunes, Google, Spotify: