Udostępnij ten artykuł
Piąty odcinek zDOLnych stawia pytanie o to, skąd się bierze liturgia, czy może się ona zmieniać i kto ma prawo o niej decydować. Gościem o. Łukasza jest poprzedni prezes Fundacji, a teraz wykładowca liturgii na rzymskich uniwersytetach Anselmianum i Angelicum, o. Dominik Jurczak OP.
Usłyszycie o tym, dlaczego dominikanie przez wieki modlili się trochę inaczej niż nie-dominikanie oraz jak to się stało, że podczas Soboru Watykańskiego II Zakon Kaznodziejski postanowił przyjąć liturgię rzymską. Może też usłyszycie coś, co pomoże Wam uniknąć uproszczeń w rozmowach o współczesnych celebracjach liturgicznych.
Książka polecana w odcinku:
Ks. Maciej Zachara MIC, „Msza Święta: Liturgiczne ABC”
Dominik Jurczak OP – Prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w latach 2016-2019. Dominikanin, w 2011 r. uzyskał licencjat kościelny z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a w 2017 r. obronił doktorat z nauk liturgicznych w Papieskim Instytucie Liturgicznym w Rzymie. Jest wicedyrektorem czasopisma naukowego Ecclesia Orans, wykładowcą w Papieskim Instytucie Liturgicznym „Anselmianum” i na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie, członkiem Międzynarodowej Komisji Liturgicznej Zakonu Kaznodziejskiego, Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego Archidiecezji Krakowskiej oraz promotorem liturgii Polskiej Prowincji Dominikanów. Prowadzi również zajęcia dydaktyczne i formacyjne w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie; wielokrotnie brał udział spotkaniach dotyczących liturgii w ramach Dominikańskich Szkół Wiary. Pasjonuje się historią ksiąg liturgicznych, eklezjologią, krytyką i hermeneutyką tekstów liturgicznych.
We wcześniejszych odcinkach można było wysłuchać rozmowy z o. Mirosławem Pilśniakiem OP o historii muzyki u polskich dominikanów, rozmowy z kompozytorami o. Dawidem Kuszem OP i Urszulą Rogalą o nowej muzyce i warsztatach śpiewu liturgicznego, które prowadzą, rozmowy z Julie Bellefeuille o jej doświadczeniu wiary, studiowaniu teologii i Kościele w Stanach oraz wywiadu z br. Jackiem Hajnosem OP o architekturze, sztuce i kiczu w Kościele.
Nowy cykl wideo Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego to niespieszne, acz intrygujące rozmowy przy herbacie lub kawie o ludziach i sprawach, które przyjaciół Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego i liturgicznych poszukiwaczy mogą zaciekawić: skąd się wzięła dominikańska muzyka, jaka sztuka powinna zdobić nasze kościoły, komu się chce studiować liturgię, jak to jest być katechumenem… O tych i wielu innych kwestiach w nowej serii Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego „zDOLni”, rozmawiał będzie o. Łukasz Miśko OP i jego goście.
– „Świat z okna. Z okna można zobaczyć więcej niż tylko ulicę, człowieka, który gdzieś przemknie, blok po drugiej stronie, drzewo. Z takiego okna, do którego zaprosimy naszych widzów, można zobaczyć głębię tajemnicy i piękna” – mówi o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny i zarazem gospodarz nowego programu.
– „Będziemy raz w tygodniu, w każdy czwartek, rozmawiać przy herbacie lub kawie z tymi, którzy przez okno tajemnicy patrzą w głąb samego Boga” – wyjaśnia o. Łukasz.
Uczestnikami spotkań przed kamerą będą przyjaciele Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, którzy piszą muzykę, tworzą sztukę sakralną, studiują teologię. Twórcy cyklu zamierzają z nimi rozmawiać o dobru i pięknie.
Cykl jest dostępny na kanale YouTube Liturgia.pl, a także w wersji do słuchania jako podcast m.in. na iTunes, Google, Spotify: