Udostępnij ten artykuł
W dzisiejszym odcinku o. Łukasz rozmawia z br. Fabianem Staniszem OP – zakrystianem mniejszym w największym polskim klasztorze dominikańskim, w Krakowie. Brat Fabian jest jednym z tych dominikanów, którzy w zakonie kaznodziejskim głoszą swoim życiem zakonnym i pracą bez przyjmowania sakramentu święceń.
Znany ze swojej pasji do architektury i wyposażenia klasztoru Świętej Trójcy, Fabian jest też miłośnikiem muzyki, poezji, oraz… wnikliwym obserwatorem życia codziennego krakowskiej ulicy, na której można go często spotkać z aparatem.
Br. Fabian edukację muzyczną rozpoczął w Częstochowie. W latach 1999-2001 kształcił się jako organista w Akademii Muzycznej w Łodzi a następnie w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przed wstąpieniem do zakonu pełnił funkcję organisty Bazyliki św. Mikołaja (Dominikanie Gdańsk). Od 2007 roku, jako dominikanin, pełnił obowiązki zakrystiana w kilku dominikańskich kościołach.
Drugi sezon podcastu „zDOLni”, który oglądać można wiosną 2021 roku, to kolejna seria rozmów z fascynującymi ludźmi z szeroko pojętego świata liturgii. Od końca kwietnia co dwa tygodnie emitowane będą kolejne odcinki, których gospodarzem będzie niezmiennie o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
– Minął ponad rok od czasu, gdy wymyśliliśmy podcast „zDOLni” – wspomina o. Łukasz Miśko OP. – W czasie pierwszego narodowego lockdownu, przy prawie całkowitym zakazie przemieszczania się, patrzyliśmy przestraszeni z okien naszych mieszkań na świat, który tak gwałtownie zaczął się zmieniać. W naszej serii chodziło pierwotnie o to, żeby – używając okiennej metafory – pokazać Wam coś więcej niż widoczne z Waszych okien puste ulice i zamknięte parki. A że na co dzień zajmujemy się przestrzenią sztuki sakralnej i formacji liturgicznej, to właśnie do tego świata piękna i celebracji pragnęliśmy Wam otworzyć okno. Choć sytuacja się zmieniła i inaczej już przeżywamy bieżący etap pandemii, to wierzę, że dotknięte przez nas w zeszłym roku ponadczasowe tematy nadal są warte uwagi – podkreśla o. Miśko.
W ramach rozmów z przyjaciółmi Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (DOL – stąd też tytuł serii), będzie można usłyszeć m.in. historię niedawno ochrzczonej pochodzącej z Tunezji uczestniczki katechumenatu oraz jej matki chrzestnej, amerykańskiej teolożki z Krakowa; poznać bliżej br. Fabiana, znawcę skarbów dominikańskich zakrystii; zobaczyć, kim są i jak służą Kościołowi świeccy dominikanie; spojrzeć na muzykę liturgicznej z włoskiej i polskiej perspektywy czy dowiedzieć się co piszczy w trawie wartościowej literatury liturgicznej.
W ramach pierwszego sezonu, który emitowany był w ubiegłym roku, można było usłyszeć m.in. opowieści o. Mirosława Pilśniaka OP na temat liturgicznych i muzycznych przemian w krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, Uli Rogali i Dawida Kusza OP, rozmawiających o nowej muzyce liturgicznej, Julie Bellefeuille, br. Jacka Hajnosa OP, o. Dominika Jurczaka OP, a także rozmowy z dwoma młodymi zakonnikami i muzykami, tynieckim benedyktynem Karolem Cetwińskim i jezuitą Dominikiem Dubielem. Zakończeniem serii była dyskusja o przygotowaniach dorosłych do sakramentów z odpowiedzialnymi za Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny w Łodzi.
Dotychczasowych i nowych nagrań można słuchać na stronie projektu: fdol.pl/zdolni, a także za pośrednictwem najpopularniejszych platform: YouTube, Spotify i Apple Podcasts. Wszystkie materiały dostępne są bezpłatnie, ale odbiorcy zadowoleni z wartościowych treści mogą wesprzeć realizację kolejnych odcinków poprzez dedykowaną skarbonkę w serwisie zrzutka.pl.