Udostępnij ten artykuł
Tym razem w cyklu zDOLni rozmowa o. Łukasza z dwoma młodymi zakonnikami i muzykami, tynieckim benedyktynem Karolem Cetwińskim i jezuitą Dominikiem Dubielem. Trzej rozmówcy dzielą się swoim doświadczeniem liturgii, tym, co im pomaga lub przeszkadza modlić się liturgią, oraz próbują odpowiedzieć na pytanie, jakiej muzyki potrzebują kościoły w Polsce.
Karol piastuje funkcję kantora w najstarszym polskim opactwie i jesienią tego roku zacznie dalsze studia z chorału gregoriańskiego w Rzymie, zaś Dominik – jezuicki scholastyk i student krakowskiej Akademii Muzycznej – śpiewa i gra w chórach i zespołach krakowskich, kościelnych i nie tylko, i ma na swoim koncie m.in. projekt The Jesuit Music.
We wcześniejszych odcinkach można było wysłuchać rozmowy z o. Mirosławem Pilśniakiem OP o historii muzyki u polskich dominikanów, rozmowy z kompozytorami o. Dawidem Kuszem OP i Urszulą Rogalą o nowej muzyce i warsztatach śpiewu liturgicznego, które prowadzą, rozmowy z Julie Bellefeuille o jej doświadczeniu wiary, studiowaniu teologii i Kościele w Stanach oraz wywiadu z br. Jackiem Hajnosem OP o architekturze, sztuce i kiczu w Kościele oraz o. dr. Dominikiem Jurczakiem OP o liturgii dominikańskiej.
Nowy cykl wideo Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego to niespieszne, acz intrygujące rozmowy przy herbacie lub kawie o ludziach i sprawach, które przyjaciół Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego i liturgicznych poszukiwaczy mogą zaciekawić: skąd się wzięła dominikańska muzyka, jaka sztuka powinna zdobić nasze kościoły, komu się chce studiować liturgię, jak to jest być katechumenem… O tych i wielu innych kwestiach w nowej serii Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego „zDOLni”, rozmawiał będzie o. Łukasz Miśko OP i jego goście.
– „Świat z okna. Z okna można zobaczyć więcej niż tylko ulicę, człowieka, który gdzieś przemknie, blok po drugiej stronie, drzewo. Z takiego okna, do którego zaprosimy naszych widzów, można zobaczyć głębię tajemnicy i piękna” – mówi o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny i zarazem gospodarz nowego programu.
– „Będziemy raz w tygodniu, w każdy czwartek, rozmawiać przy herbacie lub kawie z tymi, którzy przez okno tajemnicy patrzą w głąb samego Boga” – wyjaśnia o. Łukasz.
Uczestnikami spotkań przed kamerą będą przyjaciele Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, którzy piszą muzykę, tworzą sztukę sakralną, studiują teologię. Twórcy cyklu zamierzają z nimi rozmawiać o dobru i pięknie.
Cykl jest dostępny na kanale YouTube Liturgia.pl, a także w wersji do słuchania jako podcast m.in. na iTunes, Google, Spotify: